Pri príležitosti Marec – mesiac knihy sa naši druháci a štvrtáci zúčastnili exkurzie do Krajskej knižnice v Žiline. Potom, ako všetci úspešne zvládli cestu autobusom, sme vstúpili do kráľovstva kníh. Tu si deti mohli pozrieť nielen knižky so zábavnou tematikou, ale aj odborné encyklopédie, učebnice, či hry na rozvoj komunikácie.

Pre druhákov si pracovníčky knižnice pripravili program s názvom Ako vzniká kniha. Žiaci sa dozvedeli veľa nových informácii o tom, ako sa písalo v minulosti, aké typy papiera sa používali, vyskúšali si písanie s brkom a atramentom, vyskúšali si rytectvo a pokúsili sa vytvoriť si vlastnú knihu. Tiež sa dozvedeli o ľuďoch, ktorí stoja pri zrode knihy – od autora až po čitateľa. Deťom sa prednáška veľmi páčila a odchádzali s nadšením zo svojich vlastných kníh.

Pre štvrtákov bola pripravená beseda s názvom Hrady a zámky nášho okolia. Dozvedeli sa mnoho nových informácií o Budatíne, Lietavskom hrade, Považskom hrade, Strečne, Súľovskom hrade i Hričovskom hrade a „oprášili“ svoje vedomosti aj o Bytčianskom zámku so svadobným palácom. Beseda bola prepojená aj s prezentáciou o zaujímavostiach na jednotlivých hradoch, o ich majiteľoch či nepriateľoch. Nakoniec sme si spoločne prečítali niekoľko povestí o spomínaných hradoch.

V závere našej návštevy knižnice sme sa našim prednášajúcim srdečne poďakovali a všetci sa tešíme na naše najbližšie stretnutie v Krajskej knižnice v Žiline.