Milí rodičia!

Vianočné koláčiky sa postupne míňajú, Silvester prehrmel spolu s množstvom svetlíc k nebu vystrelených, Novoročné priania, sny a predsavzatia sme už vyslovili a sme plní očakávaní, čo nám nadchádzajúci rok prinesie.

Ja Vám zo srdca prajem, aj za všetky moje spolupracovníčky, aby bol nadchádzajúci rok naplnený zdravím, šťastím, láskou, pohodou a všetkými ďalšími drobnými či veľkými splnenými želaniami.

Na základe najnovších správ 10. januára 2022 začne vyučovanie prezenčnou formou, žiaci nastúpia riadne do školy. Je to dobrá správa pre nás všetkých. S opätovným nástupom do školy aj škôlky po zimných prázdninách budeme postupovať podľa COVID automatu. Pri nástupe žiaka do školy je potrebné potvrdiť bezinfekčnosť podpisom v žiackej knižke tak, ako tomu bolo na začiatku školského roka. Bezinfekčnosť je potrebné potvrdiť podpisom aj pre deti materskej školy. Pokiaľ nemáte požadované tlačivo, toto bude pripravená 10. januára 2022 v šatni materskej školy. Okrem toho nás čaká niekoľko zmien, ktoré budeme musieť spoločne zvládnuť.

V pondelok, 13. decembra sme si aj my na našej škole pripomenuli sviatok sv. Lucie.

Naše štvrtáčkLucia 1y – Katka, Silvinka, Martinka a Julka – spolu s gazdom Martinom povymetali kúty našich tried, povyháňali zlé sily a časť dverí označili cesnakom, aby sa nič zlé do našich tried nedostalo. Takýto rituál zopakovali aj v našej materskej škole a nezabudli ani na riaditeľňu nášho pána riaditeľa. Popri tomto vymetaní, sa žiaci dozvedeli niečo aj z histórie sviatku sv. Lucie.

„13. december - pre krátkosť dňa a dĺžku noci bol považovaný za najstrašidelnejší deň v roku a to najmä kvôli duchom. Ženy, ale i muži sa odievali do bieleho a pomocou husacích pier vymetali kúty domácností od zlých síl.

V minulosti sa sviatok sv. Lucie spájal s čarami. Jedna povera vraví o drevenom stolčeku. Ten mal gazda postupne vyrezávať do Vianoc a pri jeho výrobe nesmel byť použitý ani jeden jediný klinec. Vtedy mal stolček tú pravú čarovnú moc. Na Štedrý deň, počas polnočnej omše,  si mal gazda sadnúť na stolček a okolo oltára uvidel tancovať všetky strigy z dediny. Hneď na to mal vziať stolček a utekať domov, aby ho strigy nechytili.

Pred zlom, čarodejnicami a bosorkami sa dedinčania chránili jedením cesnaku a cibule. Dom kropili svätenou vodou. Veď kedysi sa aj vravelo: „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.“

Tento deň naši predkovia považovali za najväčší stridží deň. Povráva sa, že vtedy mohli ľudia vidieť lietať na metlách strigy. Pred zavedením gregoriánskeho kalendára bol 13. december považovaný za najkratší deň v roku.
Na Luciu sa dievky poobliekali do bielych plachiet a s pomúčenými tvárami chodili po dedine. Búchali na dvere a bez dovolenia vošli dnu. Husím krídlom omietli steny, štetkou ich obielili a tým symbolicky vyhnali zlo z domov. Tieto zvyky však v súčasnosti pretrvali len na niektorých dedinách. 
Na Luciu treba jesť pre zdravie cesnak a cibuľu a dom sa pokropí svätenou vodou na ochranu pred zlými silami. Tento deň sa nesmie do domu pustiť cudzia žena, a tiež by sa nemalo nič darovať či požičiavať, nesmelo sa šiť, ani priasť. Na Luciu, podobne ako na Barboru, si dievčatá dávali do vázy čerešňové alebo jabloňové vetvičky, a pokiaľ do Štedrého dňa vykvitli, zaručene ich stretla láska.
Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace.
Svätá Lucia je kráľovnou zimy.
Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo prináša najdlhšiu noc.
 

Veríme, že sa takéto ľudové tradície budú zachovávať aj naďalej, veď ide o krásne dedičstvo po našich predkoch, o krásu ľudových tradícií.Lucia 2

Lucia 3

Rozhodnutím RÚVZ v Žiline bude karanténa dotknutých žiakov trvať do 12.12.2021. Vyučovanie v riadnom režime bude pokračovať v pondelok, 13.12.2021, pokiaľ sa nevyskytnú nové okolnosti, ktoré by mohli toto rozhodnutie zmeniť.

DOKUMENT: Rozhodnutie RÚVZ

MIKIMilí rodičia!

Stmieva sa, vonku je zima a trošku snehu, no chýba smiech, nepočuť zvuk zvončekov, nezavadzajú pobehujúci nezbední čertíci, nelietajú usmievaví anjeli, po cestách sa netúlajú vyobliekaní Mikuláši. No na milé malé sladké darčeky istotne nezabudli. A ak k Vám ešte nezavítali, do polnoci to určite stihnú.

Aj ja by som bol najradšej nositeľom dobrých správ, no ešte dnes sa tak neudeje. Bude mi musieť stačiť, že Vám neoznámim žiadne zlé, strašidelné, nepríjemné a negatívne správy.

Istotne si kladiete otázku, ako ďalej v škole od zajtra, od pondelka 06.12.2021. Nuž teda takto:

 

Milí rodičia!

Dúfal som, že sa to nestane, no situácia sa zhoršuje a zastihlo to aj našu školu.

Milí rodičia!

Bez ohľadu na váš názor na očkovanie, testovanie, rúška a respirátory, dodržiavanie opatrení, lockdown a ostatné informácie v súvislosti s ochorením COVID-19, dovoľujem si obrátiť sa na Vás s naliehavou prosbou o pomoc a spoluprácu.

Milí rodičia!

Chorobnosť detí v materskej škole sa začala rapídne zvyšovať už koncom minulého týždňa. Vo štvrtok sme mali taký nízny počet detí, že po nahlásení na RÚVZ by bola prevádzka prerušená už od piatku. Keďže to bolo tesne pred víkendom, predpokladali sme, že voľná sobota a nedeľa prispejú k zlepšeniu zdravotného stavu detí. V materskej škole je zapísaných 32 detí. Už pri neprítomnosti deviatich detí spĺňame limit pre prerušenie prevádzky. Keď nám však v pondelok chýbalo 14 detí, oznámili sme túto skutočnosť RÚVZ v Žiline, ktorý vydal nariadenie prevádzky materskej školy v trvaní od 23.11.2021 (utorok)  do 29.11.2021 (pondelok). Prevádzka bude obnovené v utorok, 30.11.2021.

U žiadneho z chýbajúcich detí nebolo hlásené pozitívne testovanie na COVID.

Stanovisko RÚVZ si môžete prečítať nižšie.

Rozhodnutie RÚVZ

 

Na základe overenia informácie o prerušení dodávky elektrickej energie vám oznamujem, že v pondelok, 20.09.2021 bude v Základnej škole vo Hvozdnici riadne vyučovanie.

Vzhľadom na zvýšenú chorobnosť detí v Materskej škole pri základnej škole vo Hvozdnici na základe rozhodnutia RÚVZ v Žiline, bude prevádzka materskej školy prerušená v dňoch 17.09.2021 až 24.09.2021 vrátane.

Prevádzka meterskej školy bude obnovená v pondelok, 27.09.2021.